Psi

Jak dlouho žije pes s cukrovkou

Jak dlouho žije pes s cukrovkou

Diabetes melitus není jenom výsadou lidí. Onemocnět touto chorobou může i váš pes. Jaká je prognóza této nemoci a jak s ní žít?

Co znamená cukrovka pro psa

Cukrovka se nevyhýbá ani zvířatům. Diabetes může postihnout dokonce i psy a kočky. Cukrovka je u psa onemocněním neléčitelným, které ale lze léčit. Zvíře se tak své diagnózy sice doživotně nezbaví, ale může s ní prožít plnohodnotný život.

Veterináři ze svých zkušeností uvádějí, že pokud je tato choroba dobře zvládnutelná a dobře zvládnutá, délku života nezkracuje, neboť stav zvířete zůstává stabilizovaný.

Průměrně veterinární statistiky udávají dožití dalších 4 až 5 let od stanovení diagnózy. Což je dáno mimo jiné i tím, že diabetes postihuje psy zejména středního a vyššího věku. Rizikovou skupinou jsou jedinci od 8 let věku.

Jak se cukrovka diagnostikuje

Dobře zvládnutelným onemocněním se rozumí zejména včasná diagnostika, tím se zabrání výraznějšímu poškození ledvin. Diagnózu může s konečnou platností potvrdit veterinář. Samotný majitel by si tak měl všimnout typických příznaků, mezi které patří:

  • žízeň
  • únava
  • časté močení
  • řídká, suchá a matná srst
  • viditelné hubnutí
  • kyselý zápach z tlamy
  • snížená kvalita srsti
  • zákal v očích

Jak se starat o psa s cukrovkou

Dobré zvládnutí nemoci především znamená disciplinovanost majitele. Je totiž nutné dodržovat stanovelný léčebný program. Ten spočívá především v pravidelném podávání inzulínu. Injekce je zapotřebí zpravidla zvířeti aplikovat injekčně 1x až 2x denně v dávce, kterou přímo určil veterinář.

Dále je nutná úprava životosprávy zvířete. Především je na místě vhodným způsobem rozvrhnout dávkování krmiva. Pes trpící cukrovkou potřebuje v krmení v první řadě pravidelnost.

Přizpůsobit se musí i složení výživy. Obsahovat by potrava pro psa měla dostatečný podíl vlákniny, glycidů a proteinů. V praxi to znamená především zařazení masa a syrové zeleniny. Z masa je vhodné to králičí, krůtí nebo jehněčí maso a ryby. Další složku jídelníčku by měla tvořit kořenová a listová zelenina.

U psího diabetika hraje roli i pravidelný pohyb. Samozřejmostí by také mělo být sledování jakýchkoli změn v chování zvířete a důsledné kontroly u veterináře.

About the author